आठ महिनामा ६ खर्ब राजस्व

द्वारा प्रकाशित गरिएको हो |
२०७७ चैत्र १२, बिहीबार प्रकाशित
अनुमानित पढ्ने समय : < 1 मिनेट
फाईल तस्विर

काठमाडौँ — सरकारले चालु आर्थिक वर्षको आठ महिनामा ६ खर्ब ३ अर्ब ९२ करोड रुपैयाँ राजस्व संकलन गरेको छ । यो वार्षिक लक्ष्यको ५९.६९ प्रतिशत र फागुन मसान्तसम्मको लक्ष्यको ९७.८० प्रतिशत हो ।अर्थ मन्त्रालयमा बुधबार आयोजित चालु आवको दोस्रो चौमासिक प्रगति समीक्षा एवं मन्त्रालयस्तरीय विकास समस्या समाधान समितिको बैठकमा उक्त विवरण पेस गरिएको हो ।

बुधबारसम्म भने ६ खर्ब ४१ अर्ब राजस्व असुली भएको छ । सरकारले चालु आवमा १० खर्ब ११ अर्ब रुपैयाँ राजस्व उठाउने लक्ष्य लिएको छ । कार्यक्रममा अर्थमन्त्री विष्णुप्रसाद पौडेलले कोरोनाले राजस्व संकलनमा असर नपार्ने बताए । पर्यटनबाहेक धेरै क्षेत्र सामान्य अवस्थामा फर्किसकेको भन्दै अर्थमन्त्री पौडेलले लक्ष्यभन्दा बढी राजस्व असुल्ने गरी परिणाम निकाल्न निर्देशन दिए । चालु आवको फागुनसम्म चालुतर्फ ४ खर्ब ५५ अर्ब रुपैयाँ खर्च भएको छ, जुन वार्षिक विनियोजनको ४८.१८ प्रतिशत हो । यस्तै पुँजीगततर्फ ७९ अर्ब ८७ करोड रुपैयाँ खर्च भएको छ ।

यो कुल पुँजीगत बजेटको २२.४४ प्रतिशत हो । अर्थमन्त्री पौडेलले दुरुपयोग हुन नहुने, प्राथमिकता निर्धारणमा चुक्न नहुने र समयमै खर्च गर्ने परिपाटी जरुरी रहेको भन्दै खर्च गर्ने प्रणालीमा रहेका बन्धनहरूलाई हटाउन निर्देशन दिए । अर्थ सचिव शिशिरकुमार ढुंगानाले पूर्वनिर्धारित कार्यक्रमअनुसार खर्च बढाउन सबै निकाय सक्रिय हुनुपर्ने बताए । राष्ट्रिय योजना आयोगका उपाध्यक्ष पुष्पराज कँडेलले योजना बनाउँदा नै ध्यान दिनुपर्ने बताउँदै सहजीकरणका लागि अर्थ मन्त्रालयले विशेष भूमिका निर्वाह गर्नुपर्ने धारणा व्यक्त गरे । राष्ट्र बैंकका गभर्नर महाप्रसाद अधिकारीले कोरोनको चुनौती सामना गर्न सहुलियत कर्जा, पुर्नकर्जा, व्यावसायिक निरन्तरता कर्जालगायतका कार्यक्रमहरू ल्याइएकाले सबैको मिहिनेतबाट उपलब्धि हासिल भएको बताए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस

सम्बन्धित समाचार

ताजा समाचार

लोकप्रिय

सामबेद अनलाइन बिसेष

चुरा हरियो खै कस्को माया जालमा परियो

चुरा हरियो खै कस्को माया जालमा परियो

२०७७ पुष २४, शुक्रबार वजारमा नयाँ गीत चुरा हरियो आएको छ । राजु परियार र विनु विश्वकर्माको स्वर रहेको गीतको शब्द सरोज आचार्य क्षेत्रीको रहेको..