अर्जुनधाराबाट नदीजन्य सामग्री उत्खनन,संकलन र निकासी ठेक्काको लागि प्रक्रिया शुरु

द्वारा प्रकाशित गरिएको हो |
२०७७ श्रावण १४, बुधबार प्रकाशित
अनुमानित पढ्ने समय : 2 मिनेट
फाईल तस्विर

झापा । अर्जुनधारा नगरपालिकाले यस आर्थिक बर्षको लागि नदीजन्य सामग्री उत्खनन, संकलन र निकासी ठेक्काको लागि प्रक्रिया शुरु गरेको छ ।

नगरपालिकाले यसबर्षको लागि प्रारम्भिक वातावरणीय परीक्षण (आइइइ) गरेर नदीजन्य सामग्री उत्खनन प्रक्रिया शुरु गरेको हो ।

गतबर्ष ठेक्का नलाग्दा नगरको करोडौं रुपैयाँ राजश्व गुमेको थियो । नगरपालिको आन्तरिक आम्दानी गुमेपछि गतबर्षको बिकासका योजना प्रभावित बनेका थिए । नगरपालिकाले यस बर्ष भने समयमै ठेक्का प्रक्रिया शुरु गर्न लागेको जनाएको छ ।

यसबर्ष नगरको मुख्य आम्दानीको श्रोत रहेको नदीजन्य सामग्रीको प्रभावकारी ब्यबस्थापन गर्न नगरले सक्रियता देखाएको हो । नगर क्षेत्र भएर बग्ने बिरिङ, टाङटिङ, नेते र गोयाङ खोलामा उत्पादित सामग्रीको उपयोग गरेर राजश्व संकलन गर्ने योजनामा नगरपालिका रहेको छ ।

भुगर्भविद यदुनाथ तिम्सिनाको संलग्नतामा नगरले बिरिङ खोलाको ७ र टाङटिङ खोलाको ५ स्थानमा उत्खननका लागि सुझाव दिइएको छ । बिरिङ खोलाबाट ५४ हजार, र टाङटिङ खोलाबाट ३९ हजार ५० घनमिटर सामग्री संकलन गर्न सकिने सुझाव दिएको भुगर्भविद तिम्सिनाले जानकारी दिए । उनले ब्यवस्थित तरिकाले उत्खनन नगरेका कारण यसबर्ष कटानको समस्या उत्पन्न भएको भन्दै उनले भुक्षय नियन्त्रयाका लागि उत्खननलाई ब्यवस्थित बनाउनुपर्ने बताए ।

नगरपालिकाले सरोकारवाला स्थानीयको सहभागितामा छलफल कार्यक्रम शुरु गर्ने भएको् मेयर हरिकुमार रानाले जानकारी दिए । उनले खोलाधारका सरोकारवालासँग छलफल गरेर उत्खनन सहज बनाइने बताए ।

नदीजन्य सामग्रीको उत्खननको विषय नगरपालिकाका लागि चिन्ता र चासोको विषय भएको उनको भनाइ छ । खोलामा ठेक्का लाग्ला कि नलाग्ला भन्ने चासो एकातिर रहेको छ भने ठेक्का नलाग्दा नगरको योजना कटौती हुने अर्को चिन्ता रहेको उनले बताए ।
अनियन्त्रितरुपमा चोरी निकासीलाई रोक्न विशेष पहल गर्न आवश्यक रहेको स्थानीय सञ्चारकर्मी प्रेम आचार्यले सुझाव दिएका छन् । उनले नदीजन्य सामग्री उत्खनन् गर्दा मेसिनरीलाई मापदण्ड बनाइएको भन्दै स्थानीय खोला मजदुरलाई जति पनि उत्खनन् गर्न छुट दिइएको भन्दै मापदण्ड सबैमा हुनुपर्ने बताए ।

नगरपालिकाले असोज १ गतेदेखि उत्खनन गर्न अनुमति दिने उद्देश्यले ठेक्का प्रक्रिया शुरु गर्न लागेको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत पंकज भुर्तेलले जानकारी दिए ।
कार्यक्रममा स्थानीय राजनीतिक दलका प्रतिनिधि, सरोकारवाला समुदायका प्रतिनिधि, प्राविधिकलगायतको सहभागिता रहेको थियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस

सम्बन्धित समाचार

ताजा समाचार

लोकप्रिय

सामबेद अनलाइन बिसेष

चुरा हरियो खै कस्को माया जालमा परियो

चुरा हरियो खै कस्को माया जालमा परियो

२०७७ पुष २४, शुक्रबार वजारमा नयाँ गीत चुरा हरियो आएको छ । राजु परियार र विनु विश्वकर्माको स्वर रहेको गीतको शब्द सरोज आचार्य क्षेत्रीको रहेको..